Czym jest smog fotochemiczny?

Czym jest smog fotochemiczny?

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce to problem, który osiąga coraz większą skalę. Wiele naszych miast nie spełnia podstawowych wymogów Unii Europejskiej. Głównym problemem jest wykorzystywanie węgla, który przyczynia się do powstawania smogu siarkowego. Jednak istnieje jeszcze drugi i równie poważny problem, czyli smog fotochemiczny. Czym jest i jak działa na ludzki organizm?

Smog fotochemiczny – co to jest?

Smog fotochemiczny nazywany jest również smogiem typu Los Angeles, ponieważ to miasto jako pierwsze miało do czynienia z tym problemem na dużą skalę. Tego typu zanieczyszczenie powstaje najczęściej w dużych aglomeracjach o dużym ruchu ulicznym. Spaliny i inne szkodliwe substancje wchodzą w reakcję ze światłem słonecznym i tworzą trujący gaz ozon. Smog fotochemiczny zwykle pojawia się w postaci brunatnej mgły unoszącej się nad miastem.

Wpływ na zdrowie

Pierwsze kontakty ze smogiem fotochemicznym mogą powodować reakcje zapalne oczu, bóle głowy, senność oraz choroby dróg oddechowych takie jak kaszel, duszności, drapanie w gardle i obrzęk płuc. Jednak długotrwałe narażanie organizmu na tego typu zanieczyszczenie może nieść za sobą wiele innych poważniejszych konsekwencji. Szkodliwe substancje smogu mogą zaburzyć funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego, nasilić objawy astmy, a także mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodu.